Pölli tästä -blogi on ideavarkaan apaja

Satumaisia voittoja köyhiltä

Picture of Jari Parantainen
Jari Parantainen
Olen Suomen kokenein tuotteistaja. Koulutan & konsultoin. Aiheina tuotteistaminen ja hinnoittelu. Palkittu Pölli tästä -blogi & bisneskirjoja. [email protected] ✆ 050 5229 529

Pikavippifirmat ovat monin tavoin mätiä. Yksi ongelma on se, että ne kiristävät köyhiltä aivan kohtuuttomia voittoja.

Aamulehden mukaan ”parhaat alan yhtiöt takoivat liikevoittoprosentteja, joita yrityselämässä ei ole totuttu näkemään”.

Taloussanomien mielestä ”pikalainoja tarjoavien yhtiöiden liikevoittoprosentit ovat satumaisen korkeita”.

Tottahan se on. Listasin kolmen pahimman riistäjän pöyristyttävät lukemat:

  1. Alan tuottoisin yritys tahkosi peräti 74 prosentin liiketuloksen.
  2. Kakkoseksi tullut ylsi sekin huimaan 66 prosenttiin.
  3. Pronssille jäänyt yritys lienee enemmän kuin tyytyväinen 50 prosenttiinsa.

Jokainen tajuaa, ettei yksikään yritys voi yltää tuollaisiin lukemiin rehellisin keinoin. Siksi toimialaa on säädeltävä tiukemmin.

Eikun hetkinen…oho. Nyt sattui blogistille pieni käpy. Sotkin vahingossa lähteitä.

Otin erehdyksessä nuo liikevaihtoprosentit viime perjantain Talouselämä-lehden (28.9.2012) jutusta, joka käsitteli suomalaisia asianajotoimistoja.

  1. Kotiranta & Co tahkosi 74 prosentin liiketuloksen.
  2. Kakkoseksi tuli Lindfors & Co (66 %).
  3. Kolmoseksi jäi Sivenius, Suvanto & Co (50 %).

Mutta jos siis palaamme näihin kirottuihin pikavippifirmoihin, on selvää, että niiden tulokset ovat täysin kohtuuttomia.

Taloussanomien mukaan Ferratum on tahkonnut peräti 36,7:n ja OPR-vakuus 13,6 prosentin liikevoiton.

No joo, ovathan niiden satumaiset voitot jääneet murto-osaan asianajajien tuloksista. Mutta ei nyt yritetä vaihtaa aihetta. Saivartelu on turhaa. Ei täysin erilaisia toimialoja voi tuolla tavalla vertailla toisiinsa.

Sitä paitsi valtion kassan kannalta on edullista, että lakimiehet tienaavat paljon. Firmat kun joutuvat maksamaan voitoistaan noin neljänneksen yhteisöveroa.

Palaan aiheeseen heti, kun olen keksinyt selityksen sille, miksi pikavippiyrityksen maksama vero on huonompaa rahaa kuin juristin.

Suomessa on vain yksi roskalehti, nimittäin Seitsemän päivää. Muut harjoittavat objektiivista journalismia. Vai miten se nyt oli.

Aiheeseen liittyvät muut kirjoitukset

Asiakasreferenssin pyytäminen kannattaa tehdä helpoksi ja viedä osaksi prosessia.
Tommi Elomaa

10 syytä puristaa asiakasreferenssi

Referenssien pyytäminen koetaan vaikeaksi tai jopa noloksi. Miksi sinun kannattaisi aina puristaa referenssiasiakkaalta? Miten pyydät sen niin, että se on helppoa itselle ja asiakkaalle?

Tuotteistaminen ennen verkkosivu-uudistusta
Riikka Nurmi

Tuotteistajan vinkit verkkosivu-uudistukseen

Tuotteistaminen varmistaa verkkosivu-uudistuksessa, että verkkosivustosi ja markkinointiviestisi puhuttelevat asiakasta ja saat enemmän kauppaa. Millaisilla laseilla omaa palveluvalikoimaa ja verkkosivua kannattaisi tarkastella ennen uudistusta?

Pölli tästä -blogi on ideavarkaan apaja
Jari Parantainen

Selkopuhe voitti asiantuntijan jorinan

Rooger Doodley pohti Neuromarketing-blogissaan jo kauan sitten, miksi Donald Trumpin viesti tuntuu uppoavan äänestäjiin. Uusimmassa tekstissään (Trump Surprise: Four Neuromarketing Takeaways from the 2016 Election) hän käy läpi muutamia

Palvelun tuotteistaminen

Pakerratko insinöörien esimiehenä?

Tämä 120-sivuinen e-kirja neuvoo vaihe vaiheelta, miten puserrat asiantuntijoittesi osaamisesta enemmän kate-euroja tuotteistamisen keinoin.

Teoksen vinkit perustuvat Suomen kokeneimman tuotteistajan käytännön kokemuksiin sadoista insinööritalojen tuotteistusprojekteista 17 vuoden aikana.

Tuotepäällikön pelastuspakkaus

Pärähtävätkö päiväsi tulipalojen sammutteluun? Näperteletkö oikeastaan yksityiskohtien parissa? 

Tämä 73-sivuinen opas kertoo, miten pääset kiireestä eroon lopullisesti. 

 

Tilaa uutiskirjeemme!

Saat vinkit tuotteistukseen sekä uusimmat blogikirjoitukset ja asiakastarinamme. Lähetämme korkeintaan kaksi sähköpostia kuukaudessa.