Picture of Jari Parantainen
Jari Parantainen
Olen Suomen kokenein tuotteistaja. Koulutan & konsultoin. Aiheina tuotteistaminen ja hinnoittelu. Palkittu Pölli tästä -blogi & bisneskirjoja. [email protected] ✆ 050 5229 529

Nelonen alkoi esittää Leijonan luola -sarjan toista kotimaista tuotantokautta hiljattain. Yrittäjät käyvät kyselemässä sijoitusta viideltä bisnesenkeliltä.

Olen seurannut myös ohjelman kanadalaista versiota (Dragon’s Den). Vieraiden joukossa on jo pariin otteeseen esiintynyt keksijän tai insinöörin arkkityyppi, jollaisia en uskonut enää olevan olemassakaan.

Hyvä esimerkki oli sarjan 1. tuotantokauden 7. jaksossa esiintynyt Eric Hansen Edmontonista. Hän haki puolta miljonaa taalaa, jolla sijoittajat olisivat saaneet 15 prosenttia yrityksestä.

Hansenin tuote oli kuntoiluväline nimeltään Fast Trainer. Kehonsa etuosasta hyvin kehittyneet mallitytöt esittelivät laitetta.

Hansen oli  jo aikaisemmin kerännyt 1,3 miljoonaa taalaa. Niistä 600 000 oli tullut perustajilta ja 700 000 sijoittajilta, ystäviltä ja sukulaisilta. Firmalla ei ollut yhtään kokopäiväistä työntekijää.

Lohikäärmeet yrittivät tentata, mihin Hansen on polttanut rahat. Kävi ilmi, että 150 000 oli mennyt mainosfilmin esituotantoon. Mutta se ei ollut vielä valmis. Tarvittaisiin vielä 150 tonnia lisää.

Raadin jäsenet olivat äimänä: 300 000 taalan mainos! Siihen yrittäjämme tokaisi legendaarisen kommentin:

”Tämä on ollut oppimisprosessi.”

Robert Herjavec on kauhuissaan:

”Sinä olet minusta pelottava. Entä jos annan sinulle puoli miljonaa ja pian sanot, että Robert, rahat menivät, mutta kuule, me opimme jotain.”

Yrittäjä oli siis törsännyt ainakin miljoonan. Mutta hänellä ei ollut tuossa vaiheessa vielä mitään havaintoa, ostaisiko joku hänen tuotteensa.

Kevin O’Leary yritti selvittää, miten kuntoväline poikkesi sadoista muista kuntoilijan kiduttimista. Hansenin vastaus oli kuin suoraan suomalaisen insinöörin suusta:

”Minusta ero on valtava. Muilla laitteilla ei voi treenata koko vartaloa.”

O’Leary tuskastui:

”Älä viitsi! Televisiosta tulvii mainoksia, joissa pompitaan kuminauhojen kanssa.”

Episodi oli erityisen kiehtovaa katsottavaa siksi, että yrittäjän sekoilu oli niin tuttua.

Olen itsekin hakenut pääomasijoittajilta rahaa tuotteelle, joka ei erottunut kilpailijoista. Lisäksi olen selittänyt tappioitani monta kertaa niin, että joskus ne oppirahat on maksettava.

Kehitä tuote vasta, kun joku on ensin ostanut myyntipuheesi.

Aiheeseen liittyvät muut kirjoitukset

Asiakkaan ongelma_1200px
Riikka Nurmi

Mistä niitä asiakkaiden ongelmia löytää?

Asiakkaan ongelma on keskeinen asia onnistuneessa tuotteistuksessa. Asiakkaan ongelmia ei tarvitse lähteä etsimään kovinkaan kaukaa. Yrityksessä asiakastietoa kertyy valtavasti ja tekoälyä kannattaa hyödyntää sen analysoinnissa.

nancy-hughes-CswOWBovmVs-unsplash
Minna Elomaa

Tukeeko palveluvalikoima strategiaasi?

Palveluvalikoimalla on yllättävänkin suuri vaikutus toiminnan tehokkuuteen ja kannattavuuteen. Missä kunnossa palveluvalikoimasi on? Tukeeko se strategian tavoitteita vai kaipaisiko se läpikäyntiä?

Palvelun tuotteistaminen

Pakerratko insinöörien esimiehenä?

Tämä 120-sivuinen e-kirja neuvoo vaihe vaiheelta, miten puserrat asiantuntijoittesi osaamisesta enemmän kate-euroja tuotteistamisen keinoin.

Teoksen vinkit perustuvat Suomen kokeneimman tuotteistajan käytännön kokemuksiin sadoista insinööritalojen tuotteistusprojekteista 17 vuoden aikana.

Tuotepäällikön pelastuspakkaus

Pärähtävätkö päiväsi tulipalojen sammutteluun? Näperteletkö oikeastaan yksityiskohtien parissa? 

Tämä 73-sivuinen opas kertoo, miten pääset kiireestä eroon lopullisesti. 

 

Tilaa uutiskirjeemme!

Saat vinkit tuotteistukseen sekä uusimmat blogikirjoitukset ja asiakastarinamme. Lähetämme korkeintaan kaksi sähköpostia kuukaudessa.