Pölli tästä -blogi on ideavarkaan apaja

Konebox-verkkokauppa on mennyt konkurssiin?

Picture of Jari Parantainen
Jari Parantainen
Olen Suomen kokenein tuotteistaja. Koulutan & konsultoin. Aiheina tuotteistaminen ja hinnoittelu. Palkittu Pölli tästä -blogi & bisneskirjoja. [email protected] ✆ 050 5229 529

Ryhdyin ostamaan pesukonetta ja kuivausrumpua hiljattain*. Muistelin, että meillähän on Suomessa verkkokauppa, joka myy myös kodinkoneita.

Firma taisi olla sellainen keltamusta. Nimi ei vain tullut mieleen sitten millään. Jokin boksi se oli. Robotti heilui sen mainoksissa. Mutta en saanut palautetuksi sen enempää tuntomerkkejä mieleeni.

Selvä pyy, eiköhän se löydy googlettamalla. Naputtelin hakukoneelle sanat ”pesukone verkkokauppa boksi”.

Tuloksista ei löytynyt mitään sinne päinkään. Kokeilin kaikenlaisia yhdistelmiä.

Ei jälkeäkään kodinkoneita myyvästä verkkokaupasta! Ei hakutuloksia, ei Google-mainoksia. Ei mitään.

Päättelin, että pulju on mennyt konkurssiin. Sitä sattuu, meillähän on lamakin. Tilasin koneet Gigantista.

Ällistykseni oli melkoinen, kun joitain päiviä myöhemmin törmäsin Konebox.fi-nimisen yrityksen isoon lehtimainoksen.

Jotenkin olisin vielä voinut käsittää, ettei perinteistä kivijalkaputiikkia löydy netistä. Mutta se on jo kaiken huippu, että kaikesta päätellen keskolaista, vakavissaan perustettua verkkokauppaa ei ainakaan pesukoneen ostaja löytänyt Googlella lainkaan!

Tuoreen tutkimuksen mukaan 89 prosenttia Google-käyttäjistä pysähtyy ensimmäiselle hakutulossivulle. Enemmistö silmäilee siis enintään 10 ensimmäistä hakutulosta ja mahdolliset AdWords-mainokset.

Jos firmasi ei osu ensimmäisen kymmenen hakutuloksen joukkoon, sitä ei ole ostajaehdokkaan näkökulmasta olemassakaan.

Tai oikeastaan tilanne on vielä karumpi. Ensimmäisen sivun ensimmäiseksi noussut hakutulos kaappaa itselleen noin 42 prosenttia liikenteestä. Loput jakavat murusia.

Jos apuasi etsivät eivät löydä luoksesi Googlen avulla, lapioit rahaa ikkunasta ulos joka päivä.

* Lue juttu Konekauppiaat kilpasilla.

Lähde: Inbound Marketing, Brian Halligan & Dharmesh Shah 2009

Aiheeseen liittyvät muut kirjoitukset

Crazy chemist with a failed experiment, explosion in laboratory
Jari Parantainen

Vain supertähtien tuotteistaminen unohtui

Jopa maailman tunnetuimpien gurujen asiantuntemus muuttuu rahaksi hyvin nihkeästi – ainakin, jos palvelujen tuotteistaminen unohtui. Freakonomics-kirjan toinen kirjoittaja Steven D. Levitt kertoi hiljattain omasta firmastaan, joka ei menestynyt.

Pölli tästä -blogi on ideavarkaan apaja
Jari Parantainen

Selkopuhe voitti asiantuntijan jorinan

Rooger Doodley pohti Neuromarketing-blogissaan jo kauan sitten, miksi Donald Trumpin viesti tuntuu uppoavan äänestäjiin. Uusimmassa tekstissään (Trump Surprise: Four Neuromarketing Takeaways from the 2016 Election) hän käy läpi muutamia

Pölli tästä -blogi on ideavarkaan apaja
Jari Parantainen

Karisma kumpuaa vikkelyydestä

Harvard Business Review (3/2016) kirjoitti Queenslandin yliopiston professori William von Hippelin tutkimuksesta (juu ei, nimi ei ole aprillipilaa). Tulokset kertoivat, että mitä vikkelämmin koehenkilön pää toimii,

Palvelun tuotteistaminen

Pakerratko insinöörien esimiehenä?

Tämä 120-sivuinen e-kirja neuvoo vaihe vaiheelta, miten puserrat asiantuntijoittesi osaamisesta enemmän kate-euroja tuotteistamisen keinoin.

Teoksen vinkit perustuvat Suomen kokeneimman tuotteistajan käytännön kokemuksiin sadoista insinööritalojen tuotteistusprojekteista 17 vuoden aikana.

Tuotepäällikön pelastuspakkaus

Pärähtävätkö päiväsi tulipalojen sammutteluun? Näperteletkö oikeastaan yksityiskohtien parissa? 

Tämä 73-sivuinen opas kertoo, miten pääset kiireestä eroon lopullisesti. 

 

Tilaa uutiskirjeemme!

Saat vinkit tuotteistukseen sekä uusimmat blogikirjoitukset ja asiakastarinamme. Lähetämme korkeintaan kaksi sähköpostia kuukaudessa.