Picture of Jari Parantainen
Jari Parantainen
Olen Suomen kokenein tuotteistaja. Koulutan & konsultoin. Aiheina tuotteistaminen ja hinnoittelu. Palkittu Pölli tästä -blogi & bisneskirjoja. [email protected] ✆ 050 5229 529

Eikö olisi mukavaa, jos voisit rakentaa itse oman autosi? Rapakon takana se onnistuu kahden pitkän viikonlopun aikana.

Local Motors on siitä erikoinen autovalmistaja, ettei sen palkkalistoilla ole lainkaan muotoilijoita. Yrityksen ensimmäisen automallin ilmeestä vastaakin 2900 asiakkaan yhteisö yli sadasta maasta.

Tuloksena on legendaarisesta P-51 Mustang -hävittäjästä vaikutteita saanut, 33-tuumaisilla renkailla varustettu Rally Fighter -aavikkoraaseri, jollaista ei löydy kaupasta.

Rally Fighter maksaa 50 000 taalaa. Vaikka kaara on tarkoitettu maastokäyttöön, se on laillinen myös liikenteessä.

Auton muodot ovat yleisökilpailun tulosta. Kisan voitti 30-vuotias Sangho Kim, joka on kalifornialainen graafisen suunnittelun opiskelija. Hänen ideansa sai eniten ääniä. Palkintoa ei ollut luvassa etukäteen. Local Motors maksoi siitä huolimatta voittajalle kymppitonnin.

Innokkaat harrastajat siis päättivät auton muodoista. Local Motorsin väki on puolestaan suunnitellut sisuskalut, kuten putkirungon, moottorin ja voimansiirron. Osat ovat mahdollisimman usein vakiotavaraa. Esimerkiksi konepellin alle päätettiin pudottaa BMW:n vähäpäästöinen dieselmoottori.

Yhtiö suunnittelee tuottavansa noin 500–2 000 auton sarjoja. Rally Fighterilla on nyt 77 tilaajaa.

Yrityksellä on vain muutamia kymmeniä työntekijöitä. Sillä ei ole varastoja juuri lainkaan. Osatkin yhtiö tilaa vasta sitten, kun tilaaja on maksanut käsirahansa ja varannut auton kokoonpanopäivät.

Jokainen asiakas kokoaa autonsa aivan omin kätösin. Hän tarvitsee siihen kaksi pitkää, kolmipäiväistä viikonloppua.

Ostaja saa etukäteen kotiinsa DVD:n, joka sisältää valmennusta auton kokoonpanotöitä varten. Tavoitteena on, että jokainen pajalle saapuva amatööri tuntee edes perustyökalut nimeltä.

Verstaalla tilaaja saa kummikseen kaksi ammattilaista, joiden kanssa hän rakentaa oman autonsa noin 60 tunnissa. Homma alkaa valmiiksi hitsatusta putkirungosta.

Asiakkaan tehtävä on asentaa ensin akselit ja jousitus. Sitten on vuorossa polttoainesäiliö, jarrujärjestelmä, moottori, voimansiirto, jäähdytin ja niin edelleen.

Apuna toimivat asiantuntijat puuttuvat työhön vain, jos se on todella tarpeen. He kuitenkin vastaavat todellista ammattitaitoa vaativien osien asennuksista kahden viikonlopun välisenä aikana.

Lopulta ostaja ajaa hallista ulos itse rakentamallaan aavikkokilpurilla. Kuten arvata saattaa, auto on hänelle kymmenen kertaa rakkaampi kuin yksikään kaupasta löytyvä tavallinen kottero.

Mitä enemmän asiakkaasi saa osallistua tuotteesi tai palvelusi toimitukseen, sitä innokkaampi hän on puhumaan lopputuloksen puolesta.

Aiheeseen liittyvät muut kirjoitukset

Asiakkaan ongelma_1200px
Riikka Nurmi

Mistä niitä asiakkaiden ongelmia löytää?

Asiakkaan ongelma on keskeinen asia onnistuneessa tuotteistuksessa. Asiakkaan ongelmia ei tarvitse lähteä etsimään kovinkaan kaukaa. Yrityksessä asiakastietoa kertyy valtavasti ja tekoälyä kannattaa hyödyntää sen analysoinnissa.

nancy-hughes-CswOWBovmVs-unsplash
Minna Elomaa

Tukeeko palveluvalikoima strategiaasi?

Palveluvalikoimalla on yllättävänkin suuri vaikutus toiminnan tehokkuuteen ja kannattavuuteen. Missä kunnossa palveluvalikoimasi on? Tukeeko se strategian tavoitteita vai kaipaisiko se läpikäyntiä?

Palvelun tuotteistaminen

Pakerratko insinöörien esimiehenä?

Tämä 120-sivuinen e-kirja neuvoo vaihe vaiheelta, miten puserrat asiantuntijoittesi osaamisesta enemmän kate-euroja tuotteistamisen keinoin.

Teoksen vinkit perustuvat Suomen kokeneimman tuotteistajan käytännön kokemuksiin sadoista insinööritalojen tuotteistusprojekteista 17 vuoden aikana.

Tuotepäällikön pelastuspakkaus

Pärähtävätkö päiväsi tulipalojen sammutteluun? Näperteletkö oikeastaan yksityiskohtien parissa? 

Tämä 73-sivuinen opas kertoo, miten pääset kiireestä eroon lopullisesti. 

 

Tilaa uutiskirjeemme!

Saat vinkit tuotteistukseen sekä uusimmat blogikirjoitukset ja asiakastarinamme. Lähetämme korkeintaan kaksi sähköpostia kuukaudessa.