Picture of Jari Parantainen
Jari Parantainen
Olen Suomen kokenein tuotteistaja. Koulutan & konsultoin. Aiheina tuotteistaminen ja hinnoittelu. Palkittu Pölli tästä -blogi & bisneskirjoja. [email protected] ✆ 050 5229 529

Kerrankin yrittäjä toimi oikein ja pölli kampanjaidean. Mutta tulos oli surkea. Mikä meni pieleen?

Asiantuntijat ovat liian kainoja. Hyviä markkinointi-ideoita on maailman täynnä. Niitä ei voi kukaan patentoida. Siksi niitä pitäisi pölliä ja soveltaa omaan käyttöön paljon nykyistä useammin.

Keväällä poikkesin puhekeikalla Suonenjoella. Kerroin jälleen kerran esimerkin göteborgilaisen pyöräkauppiaan nerokkaasta kampanjasta.

Ruotsalainen yrittäjä käänsi hienosti tavanomaiset hinta- ja tuotevetoiset myyntipuheet asiantuntijalähestymiseksi. Näkökulmasta sietää jokaisen ottaa oppia. Se on sovellettavissa moniin muihin bisneksiin lähes sellaisenaan.

Ikävä kyllä tieto muuttuu harvoin toiminnaksi. Kaikki haluavat olla kirkasotsaisia ja keksiä ideansa itse.

Onneksi aina joku joskus toimii toisin. Tässä sähköposti, jonka lähetti Jouni Toppi Kiuruvedeltä Pohjois-Savosta:

Hou,

Kävimme velanjakajani kanssa kuuntelemassa luentoasi Suonenjoella tässä keväällä, jossa ansiokkaasti kyseenalaistit pyöräkauppiaiden äo:n, kun eivät älyä kopioida ruotsissa hyvin menestynyttä ”pyörän sarviin huoltotarjous” – sissi-iskua.

No perkele, tuumasta toimeen ja mainostoimistomme värkkäsi oheisen mallisen lappusen, joita tulostimme omalla värilaserilla 50 kpl, eli saatiin 200 kpl kortteja. Nurkkaan reijittäjällä reikä ja kumirenkku siitä ja kaupungille vaihtotarjouksia tekemään.

Aurinkoinen päivä ja naisvaltaisten työpaikkojen pyörärivistöihin laputtamaan. 200 kpl vie aikaa n. 4 tuntia.

Ja mikä oli tulos? Tähän asti pyöreä nolla!

Kokemuksemme mukaan suoramarkkinoinnista 1-5 % johtaa positiiviseen lopputulokseen. Missä meni vikaan?

Ajankohta ja keli oikea. Laput pysyy varmasti sarvissa ja taatusti ne huomataan. Hinnoittelumme oli reilu, mieluummin ylä- kuin alakantissa.

Oliko lapussa jotain vikaa? Otos liian pieni? Kuka mitä häh?

———————————————
Meiltä käytetyt sahat ja ajoleikkurit!
Metsola on metsätarvikkeiden ykköspaikka!
———————————————

Jouni Toppi
Kiuruveden Metsola Oy
Nivankatu 5
74700 kiuruvesi

050-534 9672
www.metsola.info

Jounin mainostoimistossa teettämä lappu näyttää tältä:

Metsolan pyörätarjous
Metsolan pyörätarjous – Klikkaa, niin näet täysikokoisen kuvan

Mitä mieltä olet, mikä operaatiossa meni pieleen?

Auta Jounia ja hänen yhtiökumppaniaan. Mitä olisit itse tehnyt toisin?

Aiheeseen liittyvät muut kirjoitukset

shutterstock_52067119
Jari Parantainen

Prompteri auttaa, koska haluat katsoa silmiin

Prompteri on läpinäkyvä näyttö, jonka avulla voit pitää katseesi kamerassa. Siitä on hyötyä sekä videoneuvotteluissa että webinaareissa. Pääset eroon häiritsevästä vaikutelmasta, että vilkuilet jatkuvasti jonnekin katsojan ohitse.

Syntyvyys saattaa romahtaa sitä nopeammin, mitä ahkerammin toimittajat jaksavat taivastella asiaa.
Jari Parantainen

Jos syntyvyys sakkaa lisää, se saattaa olla toimittajan vika

Syntyvyys Suomessa on syöksykierteessä. Se on saanut toimittajat keulimaan. Esimerkiksi Helsingin Sanomat uhrasi taas aiheelle kolme aukeamaa. Mutta jokainen psykologiaan perehtynyt tajuaa, miten älämölö kannustaa entistä useampia lapsettomiksi.

Palvelun tuotteistaminen

Pakerratko insinöörien esimiehenä?

Tämä 120-sivuinen e-kirja neuvoo vaihe vaiheelta, miten puserrat asiantuntijoittesi osaamisesta enemmän kate-euroja tuotteistamisen keinoin.

Teoksen vinkit perustuvat Suomen kokeneimman tuotteistajan käytännön kokemuksiin sadoista insinööritalojen tuotteistusprojekteista 17 vuoden aikana.

Tuotepäällikön pelastuspakkaus

Pärähtävätkö päiväsi tulipalojen sammutteluun? Näperteletkö oikeastaan yksityiskohtien parissa? 

Tämä 73-sivuinen opas kertoo, miten pääset kiireestä eroon lopullisesti. 

 

Tilaa uutiskirjeemme!

Saat vinkit tuotteistukseen sekä uusimmat blogikirjoitukset ja asiakastarinamme. Lähetämme korkeintaan kaksi sähköpostia kuukaudessa.