Jari Parantainen
Jari Parantainen
Olen Suomen kokenein tuotteistaja. Koulutan & konsultoin. Aiheina tuotteistaminen ja hinnoittelu. Palkittu Pölli tästä -blogi & bisneskirjoja. [email protected] ✆ 050 5229 529

Matkatoimistot ovat aina osanneet paketoida palveluja käteviksi kokonaisuuksiksi. Mutta myös rikolliset ovat parantaneet katteitaan samoilla keinoilla, tällä kertaa Venäjällä.

Venäjän turvallisuuspoliisi pidätti pari vuotta sitten rikollisliigan, joka oli tuotteistanut palvelunsa myyväksi paketiksi. Ryhmä kauppasi esimerkiksi väärennettyjä kulkulupia suoraan Kremlin muurien sisäpuolelle. Tutkinnan yhteydessä pidätettiin myös useita tärkeitä poliisivirkamiehiä.

Kriminaalit olivat rakentaneet väärennetyistä asiakirjoista hienosti tuotteistettuja paketteja.

Kokonaisuus saattoi sisältää esimerkiksi korkea-arvoisen virkamiehen rekisterilaatat, kulkuluvat moniin valtion virastoihin sekä henkilötodistuksen.

Papereiden avulla asiakas saattoi todistaa olevansa vaikkapa ministerin neuvonantaja.

Tuotteistaminen on usein keino kasvattaa palvelun katetta. Tässäkin tapauksessa tulopuoli oli ilmeisen hyvässä kunnossa: Gazeta-lehden mukaan kokonaisratkaisun hinta oli vähintään 160 000 euroa.

Tarjolla oli myös rikollisille varsin hyödyllisiä lisätarvikkeita. Esimerkiksi liikennepoliisit eivät voineet pysäyttää tai tarkistaa sisäasiainministeriön väärennetyillä lupapapereilla varustettuja autoja.

Paketoi yhteen liittyvät palvelut sopivasti. Kokonaisuus helpottaa ostajan elämää kummasti, jos hän ei joudu keräilemään tarvitsemiaan osia sieltä täältä erikseen.

Lähde: Kremlin kulkulupia väärentänyt liiga kiinni, Helsingin Sanomat 8.12.2005

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

Aiheeseen liittyvät muut kirjoitukset

Verkkosivun musta aukko_Noste
Tommi Elomaa

Onko verkkosivuillasi musta aukko?

Onko verkkosivuillasi musta-aukko? Onko yrityksesi yhteys- tai info-postilaatikko hiljainen? Voi hyvin olla, että pieni muutos herättää sen henkiin.

Pölli ruotsalaisilta
Tommi Elomaa

Pölli ruotsalaisilta

Sunnuntaina luulin konsultin onnenpäivän koettaneen. Sähköpostiini kilahti viesti: ”Is this your next Project?” Valitettavasti kyse ei ollut tilauksesta, vaan ruotsalaisen Extrem Skin mainoksesta. Mutta viesti

Pölli tästä -blogi on ideavarkaan apaja
Tommi Elomaa

Mikä on ollut paras varastamasi idea?

Pölli Tästä- blogimme täyttää tänään vuosia. Jo 15 vuotta tämä ideavarkaiden apaja on ollut vapaata riistaa kaikille katiskasta kalastaville. Kirjoituksia on hyvän matkaa toista tuhatta ja aiheet ovat käsitelleet kaikkea. Siis ihan kaikkea. Mutta mikä on ollut kaikkien aikojen paras postaus?

Palvelun tuotteistaminen

Pakerratko insinöörien esimiehenä?

Tämä 120-sivuinen e-kirja neuvoo vaihe vaiheelta, miten puserrat asiantuntijoittesi osaamisesta enemmän kate-euroja tuotteistamisen keinoin.

Teoksen vinkit perustuvat Suomen kokeneimman tuotteistajan käytännön kokemuksiin sadoista insinööritalojen tuotteistusprojekteista 17 vuoden aikana.