Pölli tästä -blogi on ideavarkaan apaja

Automyyjiä koskevat ennakkoluulosi ovat totta

Picture of Jari Parantainen
Jari Parantainen
Olen Suomen kokenein tuotteistaja. Koulutan & konsultoin. Aiheina tuotteistaminen ja hinnoittelu. Palkittu Pölli tästä -blogi & bisneskirjoja. [email protected] ✆ 050 5229 529

Lounastin vanhan tuttavani kanssa. Ari Iskanius on yksinyrittäjä, joka konsultoi autoliikkeiden johtajia ja kouluttaa heidän myyjiään.

Olen aina ihmetellyt, miten autokauppiaan rukkaset putoavat heti, kun hän on luovuttanut pirssin käyttööni. Miksi joudun vuosikaudet asioimaan vain yrmyopistosta valmistuneiden huollon työnjohtajien kanssa?

Ari tiesi vastauksen. Hän oli nimittäin ehdottanut automyyjälle, että tämä voisi sopia huolloista asiakkaidensa kanssa suoraan. Näin syntyisi luonteva tilaisuus pitää yhteyttä säännöllisesti.

Myyjä oli vastannut tyrmistyneenä, että ei nyt helvetissä!

”Silloinhan kaikki alkaisivat vinkua minulta autoja koeajolle joka kerta, kun asiakkaan oma pirssi on verstaalla rassattavana!”

Kun Arin huimaus oli hellittänyt, hän esitti kainon kysymyksen:

”Eikö tämä liikkeenne ole nimenomaan yrittänyt keksiä tuhatta ja yhtä keinoa, joiden avulla saisitte ihmiset kokeilemaan uusia mallejanne?”

Keskustelu ei johtanut muutoksiin. Myös johtajat pitivät ajatusta aivan älyttömänä. Kierot asiakkaat kuulemma käyttäisivät tilannetta heti hyväkseen.

Autokauppias aprikoi, että hänellä on vain kolmenlaisia kollegoja: niitä, jotka osaavat laskea ja niitä, jotka eivät osaa.

Aiheeseen liittyvät muut kirjoitukset

Rohkeutta erottua
Riikka Nurmi

Rohkeutta erottua, ei selittelyä

Menneellä viikolla minulle sattui kolme varsin virkistävää tapausta. Kaikissa oli lähdetty tuotteistamaan palveluita ja erottumaan rohkeasti omalla toimialalla.

Sakkojen tuotteistaminen
Tommi Elomaa

Kannattaisiko sakot tuotteistaa?

Matkailijan matka katkesi koneesta poistamiseen Pariisissa. Avoimeksi jää, millainen lasku tuosta lankeaa – jos lankeaa. Olisiko sakkojen tuotteistuksella mitään vaikutusta?

TV anchor training for telling news
Jari Parantainen

Asiakkaasi kamera pimeänä? Laadi neuvotteluetiketti.

Videoneuvottelu on raivostuttava, jos joku pitää kameransa pimeänä. Miltä kasvonsa peittävä vastapuoli tuntuisi perinteisessä palaverissa? Tee asialle jotain. Lähetä neuvotteluetiketti etukäteen.

Palvelun tuotteistaminen

Pakerratko insinöörien esimiehenä?

Tämä 120-sivuinen e-kirja neuvoo vaihe vaiheelta, miten puserrat asiantuntijoittesi osaamisesta enemmän kate-euroja tuotteistamisen keinoin.

Teoksen vinkit perustuvat Suomen kokeneimman tuotteistajan käytännön kokemuksiin sadoista insinööritalojen tuotteistusprojekteista 17 vuoden aikana.

Tuotepäällikön pelastuspakkaus

Pärähtävätkö päiväsi tulipalojen sammutteluun? Näperteletkö oikeastaan yksityiskohtien parissa? 

Tämä 73-sivuinen opas kertoo, miten pääset kiireestä eroon lopullisesti. 

 

Tilaa uutiskirjeemme!

Saat vinkit tuotteistukseen sekä uusimmat blogikirjoitukset ja asiakastarinamme. Lähetämme korkeintaan kaksi sähköpostia kuukaudessa.